Svaka žena, ali i poneki muškarac, barem jednom na mjesec izgovara slavnu rečenicu ispred prepunog ormara s odjećom: “Ja nemam što odjenuti”! Gomilanje nove odjeće također nije riješenje problema, ali riješavanje stare zbog koje oni komadi koji su nam funkcionalni ne mogu doći do izražaja, mnogim je ženama veliki izazov. Kako napraviti generalku u ormaru i po kojem principu odlučiti koju odjeću bismo trebali ostaviti, a koju otpraviti na vječna lovišta ili ih proslijediti nekom drugome koga bi naši stari komadi usrećili. Jer, u ormaru nam ne smeta samo stara i poderana odjeća, već je u pitanju cijela lepeza razloga zašto nekim odjevnim predmetima u našem ormaru više nije mjesto. Po odgovore smo otišli kod Tanje Cerinski Štimac i Ane Matutinović, stilistice iz Style&Wingsa.

Kada se riješavamo odjeće koje se najvažnije pitanje trebamo pitati?

Kada se riješavamo odjeće, najvažnije pitanje koje trebamo postaviti je: “Hoću li ovo zaista više nositi?” Ako nismo nosili taj komad odjeće u zadnjih godinu dana, vjerojatno nećemo ni ubuduće. Možda mu dajemo još neko vrijeme priliku da ga stvarno i počnemo ponovo nositi ali ako ga držimo samo iz navike onda je ipak vrijeme da ga se riješimo. 

Što je s majicom koju nam je u trećem srednje poklonila draga frendica s kojom se nismo čuli 15 godina i sličnom odjećom za koju smo emotivno vezani, a zapravo samo zauzima mjesto?

Iako je lijepo čuvati uspomene, moramo razmisliti koliko je ta odjeća funkcionalna. Ako zauzima previše mjesta i više ju ne nosimo, postoje i drugi načini zadržavanja uspomena, poput fotografija  Naravno, tu i tamo neka sitnica za uspomenu je ok, ali ne da pola garderobe ima emotivnu funkciju.

Ana Matutinović, stilistica iz Style&Wingsa

Treba li čuvati odjeću koja je još funkcionalna, ali dva broja premala, a čuvamo ju zadnjih pet godina za “kad smršavimo”?

Čuvanje premale odjeće je zamka u koju mnogi upadaju. Ako ju nismo nosili već nekoliko godina, vjerojatnost da ćemo se u nju vratiti je mala. Bolje je riješiti se te odjeće i zadržati samo one komade koji nam trenutno odgovaraju, a koji potiču zdravu sliku o sebi.

Što je s robom koju smo nosili prije 20 godina, a još nam ok stoji, ali su ju vrijeme i modni trendovi pregazili? Poput onih traperica ekstra niskog struka ili sakoa na viskoko kopčanje… Naime, moda se vraća, vrijedi li čuvati danas demode komade koji će sutra (možda) biti opet IN?

Iako se moda vraća, važno je pitati se hoćemo li zaista ponovno nositi te komade kad postanu popularni. Čuvanje starijih trendova može biti korisno za nekoliko bezvremenskih komada, poput klasičnih kaputa ili sakoa, ali u većini slučajeva bolje je prepustiti se novim modelima koji odgovaraju našem trenutnom životnom stilu, a naravno i godinama.

Kojim komadima “koje nosimo za po doma” treba reći pa-pa, jer takvih se zna nagomilati?

S vremenom se odjeća “za po doma” nagomila i često završi kao hrpa starih i dotrajalih komada koje zapravo nikada ne nosimo. Odaberite dvije do tri kombinacije u kojima se osjećate udobno i nesputano a ostatak možete reciklirati.

Koliko često bismo trebali riješavati se stare odjeće odnosno raditi generalku u ormaru? Je li to povezano i sa stvaranjem mjesta za novu energiju u naš životni prostor?

Idealno bi bilo jednom do dva puta godišnje napraviti generalno čišćenje. Time ne samo da osiguravamo uredniji prostor, već omogućujemo ulazak nove energije u naš dom i život. Riješavanjem viška stvari zaista stvaramo mogućnosti za nove životne prilike. 

Koje nam opcije za riješavanje stare odjeće stoje na raspolaganju? Gdje ju možemo odnijeti, a da ju ne bacamo?

Postoje mnoge opcije – od donacija humanitarnim organizacijama, do prodaje na buvljacima ili putem internetskih platformi koji zaista već ima puno.

Bez obzira na to što se moramo riješiti stare odjeće, ne bismo trebali niti bezglavo kupovati novu. Kako pomiriti ta dva zahtjeva?

Važno je razviti svijest o kupnji: prije svake nove kupnje, pitajmo se je li nam taj komad zaista potreban i hoćemo li ga nositi više puta. Kvaliteta bi trebala imati prednost nad kvantitetom. Na taj način smanjujemo količinu odjeće koju kasnije moramo odbaciti, a istovremeno se oblačimo u komade koji nas više zadovoljavaju.