Ne morate biti zagriženi fan rukometa da tijekom većine utakmica hrvatske reprezentacije na ovom Euru niste u nekom trenutku dosegnuli “predinfaktno stanje” – kako se kod nas voli reći za stres doživljen tijekom navijanja. Vjerovali ili ne Amerikanci su takvom specifičnom iskustvu dali ime – fanxiety, na hrvatskom – fanksioznost. Po točnu definiciju fanksioznosti otišli smo kod Luke Škrinjarića, vlasnika tvrtke Mentalni trening i sportskog psihologa koji surađuje s vrhunskim sportašima poput našeg nogometnog reprezentativca Ante Budimira.
– Ako je anksioznost ono što osjećamo kada smo zabrinuti, napeti ili u strahu, a odnosi se na budućnost, onda je fanksioznost sve to samo se odnosi na navijača tijekom gledanja utakmice. U peaku fanksioznosti osoba može imati i do 100 otkucaja srca u minuti. Povisuje se krvni tlak, luče se hormoni stresa kortizol i adrenalin i osjećamo se zabrinuto i iritabilno! – objasnio je Luka.
Znate one tragične vijesti o iznenadnom srčanom udaru navijača na stadionima tijekom nekih sportskih natjecanja? E, one se dogode kod osoba koje imaju neotkrivenu srčanu manu, a emocije su ih ponijele. Naravno, ne želimo da ova priča krene u tragičnom smjeru, jer su takvi slučajevi ipak izuzetno rijetki. No, fanksioznost i depra koja nas uhvati nakon što naš tim izgubi u dvoboju možda se može spriječiti. Evo kako se psihički pripremiti za gledanje napetih utakmica koje su ispred nas:
1. ZADRŽATI PERSPEKTIVU – OVO JE SAMO SPORT!
– Sport je prije svega zabava. Treba imati na umu da koliko god se poistovjetili s našim rukometašima i koliko god nam je stalo da naša zemlja što dalje dogura na Euru, moramo znati da je sport prije svega zabava. To nije događaj koji znači život ili smrt. – kaže Luka.
2. DISTRAKCIJA
– Ako vidiš da ti je previše – otiđi do WC-a, pogledaj što ima novo na društvenim mrežama, popij vode, natoči si novo piće. Sam sebi skreni pozornost na nešto drugo. – savjetuje naš psiholog.
3. VJEŽBE DISANJA
Vježbe disanja i relaksacije se mogu raditi uoči utakmice ili možda tijekom poluvremena. Ali svakako pomažu. Zašto osim kolektivnog gledanja utakmice ne biste organizirali i kolektivne vježbe disanja uoči utakmice? Ove vježbe Luke Škrinjarića od velike su pomoći kod svih osoba koje osjećaju (f)anksioznost.
I za kraj – Luka Škrinjarić, za one koji najviše gube živce gledajući utakmicu, ima važan savjet:
– Ako kreneš plitko disati, ili slučajno osjetiš pritisak u prsima, moraš se maknuti. Popij vode i smiri se. Neki se samo živciraju, a neki si ne mogu pomoći, pa ishodi sportskih dvoboja utječu čak i na kvalitetu njihova života – zaključio je Luka.