Mjesec rujan posvećen je borbi protiv leukemije, limfoma i multiplog mijeloma, ali i širenju svijesti o ovim bolestima. Tim je povodom Zaklada Zora u suradnji s partnerskim kliničkim ustanovama te udrugama i Zakladama iz ovog područja predstavila novu revolucionarnu staničnu imunoterapiju – trostruka CAR T terapija.
– Ovu imunoterapiju nazivamo revolucionarnom, jer ona odlično djeluje kod oboljele osobe kojoj više niti jedna druga terapija ne pomaže i osuđena je na smrt. Trostruka CAR T terapija značajno bi povećala šanse izlječenja B staničnih limfoma i leukemija, kod gotovo 90% oboljelih. Prvu takvu terapiju je primila još 2012. pacijentica u Americi, koja je danas živa, uspješno je završila Pravni fakultet i ona je izliječena.- rekao je prof. dr. sc. Mladen Merćep, dr. med., voditelj Zaklade Zora.
Uz to će se lokalnom proizvodnjom na neprofitnoj bazi dramatično smanjiti troškovi pripravaka te omogućiti primjena personaliziranih CAR-T pripravaka već unutar tjedan dana od uzimanja krvi. Sada je prosječno trajanje proizvodnje komercijalnog pripravka oko 5 tjedana, a oko 15% proizvedenih pripravaka zbog brze progresije bolesti nisu više primjenjivi.
– Dosadašnjim terapijama oboljeli se liječe 6-7 mjeseci. CAR T terapijom liječenje bi trajalo tri tjedna. Kandidata u Hrvatskoj za ovu vrstu imunoterapije bilo bi na godinu do 100. Važno je naglasiti da bi domaćom proizvodnjom došli do vrlo velikih ušteda za hrvatski zdravstveni sustav, a ono još bitnije, broj umrlih bi se smanjio za 6 puta!- pojasnio je prof. dr. sc. Mladen Merćep, dr. med., voditelj Zaklade Zora.
Iako su prostorni uvjeti za proizvodnju ostvareni u suradnji s KBC Sestre milosrdnice, za realizaciju ovog projekta potrebno je ukupno milijun eura. Zbog toga je Zaklada Zora u suradnji s partnerima započela prikupljanje sredstava.
– Na godinu kod nas bude oko 160 novooboljele djece s malignim bolestima. Od toga njih 30% obole od leukemije i limfoma. Ovom CAR-T terapijom mi bi spasili još više djece. Zato smatramo kako je ona doista revolucionarna u liječenju ovakvih bolesti i kako je odlično da smo uspjeli napraviti sve preduvjete za ostvarenje tako nečeg velikog u Hrvatskoj. – rekao je prof. dr. sc. Goran Roić, dr. med., ravnatelj Klinike za dječje bolesti Zagreb.
– Na godinu je gotovo 500 novo dijagnosticiranih odraslih osoba. Ta se brojka odnosi na sve tipove leukemije. Uvijek nam trebaju još bolja dijagnostika kao i ciljani lijekovi. Zato je CAR-T terapija toliko dobra, jer ona doista daje nadu za odlične rezultate i velike pomake u liječenju. – izjavila je Barbara Dreta, dr. med., spec. hematologije, KBC Zagreb.
Za oboljele kojima više trenutačne terapije ne pomažu, ovo je jedina slamka spasa. Poručili su iz udruga pacijenata.
– Kada sam s Norom bila u bolnici u Americi, na TV-u sam po prvi put čula za tu CAR T terapiju. Tada se to činilo kao znanstvena fantastika. Na žalost, za našu Noru je bilo prekasno, ali danas napokon pričamo o ovoj spasonosnoj terapiji u Hrvatskoj. Doista se nadam kako će što prije zaživjeti ovdje kod nas. – poručila je Đana Atanasovska, predsjednica Zaklade Nora Šitum.
– Kod nas dostupnost terapija nije dovoljno dobra. Kod nas je i dalje većina oboljelih na kemoterapijama, a znamo koliko su imunoterapije bolje i učinkovitije. Imamo priliku za nešto veliko i dobro i to putem naše, domaće proizvodnje. I na tome trebamo itekako ustrajati, jer nam stanična terapija treba sada! – poručila je Mira Armour, predsjednica Udruge MjelomCRO.
Za ovaj projekt, Zaklada Zora dobila je potporu i iz Ministarstva zdravstva.
– Ovo je doista revolucionarna terapija koja će unaprijediti i napraviti boljitak u liječenju naših bolesnika. To su doista veliki iskoraci u današnjem liječenju leukemije i limfoma. – rekla je izaslanica ministra zdravstva i nacionalna transplantacijska koordinatorica Ministarstva zdravstva, prim. Marina Premužić.
Svrha Zaklade jest da se iz njezine imovine i prihoda koji se iz te imovine stječu, doprinosi razvoju stanične imunoterapije tumora te da staničnu imunoterapiju tumora učine dostupnu svima kojima je ona nužna i indicirana.