O perimenopauzi pričamo mnogo, što je dobro, jer do prije koju godinu o tom dijelu života žene jedva da smo imali što i gdje pročitati. Sada kada su nam informacije na dlanu, slika se pomalo iskrivila. Jedna je studija pokazala da 69% žena većinu informacija o perimenopauzi prikuplja na internetu. Da, događa se niz hormonalnih promjena, razne fizičke manifestacije, promjene raspoloženja, pad libida… Ali, znači li doista, kako imamo priliku pročitati u medijima, da perimenopauza znači kraj seksualnog života? Nikako ne.
Stvari se svakako mijenjaju. Primjerice, perimenopauza se često uspoređuje s pubertetom, a to zvuči prilično zastrašujuće. Naime, istraživanja su povezala ženski pubertet s anksioznošću, stresom i depresijom. I tako bismo lako mogli pretpostaviti da perimenopauza ne znači samo sličan emocionalni preokret, već i kraj vašeg seksualnog života.
Da to ne mora i nije tako pokušat ćemo vam dočarati u ovih nekoliko točaka koje bi vam mogle otkriti neke nove horizonte. Jer, ono što na internetu o seksu i perimenopauzi možete pročitati uglavnom je negativno. Nizak libido. Suhoća rodnice. Seksualni život koji se umire.
No, stručnjaci, ne oni s interneta, već psiholozi i seksualni terapeuti, ističu da bi na perimenopauzu trebalo gledati kao na prigodu za istraživanje vlastite seksualnosti.
Povećana želja za seksom
Uglavnom se svugdje spominje da je tijekom perimenopauze želja za sekom smanjena. No, to ne mora biti pravilo. Mnoge žene ističu da im se dogodilo upravo suprotno – povećani libido. Ginekolozi tvrde da, s obzirom na to da je mozak najmoćniji spolni organ, sposobnost da se više opustimo u 40-ima ili 50-može za posljedicu imati – povećanu seksualnu želju. To bi mogao biti jedan od razloga zašto starije žene navode da imaju više zadovoljavajući seks nego mlađe žene. Osim toga, u četrdesetima i pedesetima su djeca odrasla, brige i obveze se smanjuju i otvara se prostor za uživanje na više razina.
Promjena u načinu na koji doživljavamo strast
Kada smo mlađi, za uzbuđenje i želju za seksom nije nam potrebno mnogo. Vrlo često je za to potreban samo pogled ili dodir. Istina, kada dođe do hormonalnih promjena, takva vrsta spontanog i instantnog uzbuđenja često više neće biti moguća. No, to je vrijeme kada nastupa uzbuđenje kao odgovor na podražaje. Koji dodiri odgovaraju, a koji ne, što vas može uzbuditi – sve to, ističu stručnjaci, dovodi do postepene uzbuđenosti cijelog tijela. Istraživanja su povezala svjesnost s povećanim uzbuđenjem uma i tijela kod žena.
Novosti u krevetu su poželjne
Jedna je studija pokazala da parovi koji zajedno isprobavaju nove aktivnosti, posebice aktivnosti koje uključuju dodir, proizvode više oksitocina, hormona koji potiče privlačnost i bliskost. Novost je također povezana s dugoročnim održavanjem seksualnih iskri.
U svojoj knjizi “Sex, When You Don’t Feel Like It: The Truth about Mismatched Libido & Rediscovering Desire”, Cyndi Darnell — terapeutkinja za seks i odnose, trenerica i stručnjakinja za menopauzu — opisuje novost kao ključnu za dobar seks.
– No, novost ne znači drugačije položaje i nove vibratore, iako to može biti dio toga. Više se radi o ponovnom otkrivanju sebe – rekla je.
Darnell perimenopauzu smatra najboljim vremenom da si postavite pitanja poput: “Ako želim seks u ovom novonastalom tijelu, što će mi biti dobro? Što želim istražiti?”
Bolji partneri i iskustva
Zahvaljujući samopouzdanju i iskustvu, možda se tijekom perimenopauze nećete, kada je o seksu riječ, htjeti zadovoljiti ničim osim fenomenalnim. U mladosti se često žene ustručavaju reći što žele, a u četvrdesetima i pedesetima jednostavno ne pristaju na ništa manje od odličnog. Lakše se odvaže reći i komunicirati s partnerom o stvarima koje bi htjele probati, što im odgovara, a što ne, a to dovodi do dublje povezanosti u intimnosti i jačeg fokusa na obostrani užitak.
No, ono što je važno reći jest da kada nastupi perimenopauza ne treba čekati krizu u seksu. Na vrijeme istražite svu pomoć koja vam je na raspolaganju – seksualna terapija, hormonska nadomjesna terapija ili bilo što što vam pomaže u upravljanju stresom – što, pokazuju istraživanja, negativno utječe na seksualno zadovoljstvo žena više nego menopauza.