Danas je u Zagrebu predstavljena zbirka ideja “Manifest za bolji svijet”, koju su razvila darovita djeca, učenici i mladi iz udruge Dar. Zbirka je rezultat projekta “Genijalce potakni, svijet pomakni”, uz financijsku podršku tvrtke Intersnack Adria koji je započeo u ožujku ove godine. Manifest naglašava potrebu za prepoznavanjem i podrškom darovite djece, čije znanje i vještine mogu unaprijediti gospodarstvo, kulturu, zdravstvo i druge sektore, čineći društvo konkurentnijim i inovativnijim.

Kako izgleda bolji svijet?

Riječ je o dokumentu osmišljenom kako bi pomogao u stvaranju boljeg okruženja za darovitu djecu i mlade, uz poticaj za razvoj njihovih talenta što bi uvelike moglo pomoći napretku društva u cjelini. Manifest objedinjuje inspirativne dječje ideje o tome kakvu budućnost žele stvoriti. Vođeni željom za ravnopravnošću, inovacijama i brigom za okoliš, rezultat je jasna vizija svijeta u kojem vladaju razumijevanje, kreativnost i odgovornost.

Tako su djeca okupljena u udruzi Dar istaknula kako su prava važan temelj društva i da njihov glas mora biti snažniji.

– Ponekad moramo biti uporni, čak i dosadni, kako bismo dobili što želimo – poručili su, naglašavajući važnost borbe za ravnopravnost i pravo na obrazovanje koje potiče njihove interese i talente.

Njihov idealan svijet obojen je zelenilom, bez plastike i otpada, s čistim rijekama i šumama punim života. Zamislili su sustav “smećovoda” – kante za otpad povezane s cijevima koje automatski transportiraju otpad u solarne i vodene spalionice. Djeca su čak predložila hidroelektrane koje koriste energiju valova, a da ne štete morskom životu.

Tehnologija u njihovom svijetu ima ulogu pomagača, a ne gospodara. Roboti bi pomagali učiteljima nositi knjige, a nikada ne bi smjeli vikati na djecu. Sanjaju o školama s inovativnim alatima poput “kaciga za učenje” koje ubrzavaju proces usvajanja znanja.

Foto: Promo

Škole koje djeca zamišljaju prilagodile bi se njihovim interesima – škole za jezike, znanost ili umjetnost. Predmeti koje vole učili bi dublje, dok bi manje potrebni sadržaji postali stvar prošlosti. Djeca bi čak birala učitelje nakon nekoliko dana provedenih s njima, jer smatraju da je odnos s učiteljima ključan za kvalitetno obrazovanje.

Naglasili su i važnost međusobne ljubaznosti i podrške: “Kad netko nema užinu, možemo je podijeliti. Ako je netko tužan, trebali bismo ga pitati kako je, kao kad pitam mamu kad je umorna“. Smatraju da raznolikost ljudi obogaćuje zajednicu jer uvijek možemo učiti jedni od drugih.

Njihova vizija nadilazi lokalne granice. Predložili su globalne platforme za suradnju, inovacije koje pomažu i ljudima i životinjama, te tehnologije koje smanjuju ekološki otisak. Ideje poput zgrada na čistu energiju i “gumba za rješavanje problema” pokazuju koliko su njihovi prijedlozi usmjereni na stvaranje boljeg svijeta za sve.

O projektu “Genijalce potakni, svijet pomakni”

Projekt “Genijalce potakni, svijet pomakni”, koji je omogućio dodatnu podršku darovitoj djeci, uključujući posebno osjetljivu skupinu twice exceptional (2e) – darovitu djecu s poteškoćama, pokrenut je i realiziran pod pokroviteljstvom tvrtke Intersnack Adria. 

– U travnju ove godine, kroz donacijsku kampanju, izdvajali smo 20 centi od svakog kupljenog pakiranja Pom-Bära na Konzumovim prodajnim mjestima u korist udruge Dar iz Zagreba, kako bismo podržali razvoj i provedbu njihovih programa. Izuzetno nas veseli što su kupci diljem Hrvatske prepoznali i podržali ovu inicijativu, jer dobrobit zajednice i društva u cjelini ključni su dio naših vrijednosti. Vidjeti rezultate uloženog truda u obliku ‘Manifesta’ na koji smo toliko ponosni i koji je toliko inspirativan, a ostat će kao trajan podsjetnik da zaista moramo stvoriti bolji svijet, jedan je od najljepših načina na koji možemo zaključiti ovu godinu – poručila je Ivana Bojić, trade marketing menadžerica Intersnack Adrije.

– U ime Udruge Dar želimo iskreno zahvaliti svim partnerima i podržavateljima koji su svojim doprinosom omogućili realizaciju ovog važnog projekta. Manifest za bolji svijet završava jasnim pozivom na djelovanje – stvaranje boljeg svijeta započinje upravo u našoj neposrednoj okolini. Ulaganje u darovite mlade nije samo ulaganje u njihovu budućnost, već i u dugoročni razvoj cijelog društva. Njihovi talenti i inovacije imaju potencijal oblikovati održiv i prosperitetan svijet u kojem svi možemo napredovati – istaknuo je predsjednik udruge Dubravko Čop.

Foto: Promo

Aktivnosti udruge Dar i ‘Dječji Davos’

Udruga Dar, od svog osnutka 2015., kontinuirano radi na prepoznavanju i podržavanju mladih talenata. Njihovi projekti, poput pilot-programa u četiri osnovne škole, pokazali su koliko je važno razvijati podržavajuće okruženje za darovite. Jedan od inspirativnih primjera aktivnosti koje provode su događanja poput “Dječjeg Davosa” u Klanjcu, gdje su djeca kroz kreativne radionice modeliranja gline raspravljala o idejama za bolji svijet. 

– Takvi programi potiču kreativnost i rješavanje složenih zadataka, odnosno razvijaju ključne vještine za budućnost. U Hrvatskoj imamo gotovo 10.000 darovite djece i učenika koji svojim iznimnim talentima i postignućima zadivljuju – od osnovnoškolca s fakultetskim znanjem iz kemije do četvrtaša s IT vještinama koje nadmašuju one mnogih stručnjaka. Među njima su i mladi inovatori, poput sedmaša koji samostalno razvija baze podataka i operativne sustave. Ova djeca nisu samo pojedinačni uspjesi; ona su neprocjenjiv resurs za budući društveni napredak. Ipak, zabrinjavajući podatak da 70% škola nema psihologe za prepoznavanje i podršku darovitima jasno pokazuje koliko je važno sustavno ulagati u obrazovanje i stvarati uvjete u kojima njihovi potencijali mogu procvjetati – zaključila je Vesna Ozretić, dopredsjednica udruge.