Kada svojem poslu pristupate s velikom strašću svaki dan onda rastete zajedno s njim. Zorana Mihelčić, inače profesorica je engleskog jezika i književnosti, niz godina uz pedagoški posao paralelno se bavi i plesnom umjetnošću, a sredinom srpnja organizira 13. po redu Šibenik Dance Festival, čija je umjetnička direktorica. Studirala je u Beogradu, a početkom devedesetih vratila se u Šibenik. I tada je počeo njezin rad i rast u plesnoj umjetnosti.
– Po povratku u Šibenik nakon studija ratnih devedesetih, sa suprugom i djetetom (1992), nisam sanjala da će se ovaj mali grad promaknuti u jednu od kulturnih prijestolnica u ovom dijelu Europe.
Plesom se nisam odmah počela baviti po povratku. Trebalo je ‘izgurati’ ratni period, osigurati dom i posvetiti se obitelji i odgoju tada dvoje male djece. Moj kreativni ‘nemir’ proradio je kada sam tada 4-godišnju kćer Mirnu upisala na sate baleta. Kako je suvremeni ples u gradu bio potpuno nepoznata umjetnost, odluka da osnujem ansambl za suvremeni ples Sjene, pokazala se ispravnom. Sve što je uslijedilo bilo je spoj rada i iznimno povoljnih okolnosti. Obnavljanje srednjovjekovnih šibenskih tvrđava i njihova prenamjena u pozornice, početak je inspiracije i ideje o velikom međunarodnom plesnom festivalu. Danas mogu ponosno reći da imam privilegiju živjeti u Šibeniku, gradu čija elegantna arhitektura predstavlja savršenu scenografiju za sve vrste umjetnosti. Ono što je nekada bio samo san, ja danas živim.
Iz kojih pobuda ste krenuli u smjeru plesa kada ste se vratili sa studija iz Beograda, a iz kojih pobuda to radite danas?
– Ples je umjetnička vještina koju stječeš godinama, kroz naporan rad i malo darovitosti. Njime sam se bavila od djetinjstva, nastavila tijekom 10 godina života u Beogradu, a dodatno se educirala tijekom jedne godine provedene u Londonu. Tako da, nakon povratka iz Beograda u Šibenik, odluka da osnujem Plesni teatar Sjene nije bila donesena preko noći, već je logičan nastavak mog načina života. Ples je oduvijek bio moje životno opredjeljenje, velika strast i to je jedina pobuda koja me vodi da se njime i dalje bavim.
Na kakve prepreke ste nailazili na samim počecima osnivanja udruge i njezinog napredovanja?
Prepreka u početku zapravo nije ni bilo. Davne 2000. godine, kada sam u Šibeniku pokrenula inicijativu i osnovala ansambl za suvremeni ples “Sjene” u vrijeme nakon rata, iako nepoznata, ta je vrsta umjetnosti odmah dobro prihvaćena u lokalnoj sredini. Iako uz veliki rad i odricanja, ljubav prema plesu i uvjerenost da radimo sjajnu stvar za kulturu grada, doveli su do toga da je udruga strelovitom brzinom napredovala.
Surađujući s umjetnicima šibenskog kazališta (u periodu od osnivanja Sjena do 2019. godine), kreirajući scenske programe za djecu i mlade, uz naše plesače polaznike, privukli smo veliku publiku i popularizirali ovu vrstu umjetnosti. Na tisuće članova njihovih obitelji postali su i do danas ostali odani pratitelji svih aktivnosti Sjena.
Težak, ali ujedno najizazovniji period je upravo zadnjih 5-6 godina, kada smo iz udruge koja se bavila amaterskim aktivnostima izrasli u ozbiljnu organizaciju koja surađuje na projektima i sklapa partnerstva s profesionalnim plesnim krugovima iz Europe i svijeta. To iziskuje veća izdvajanja i potrebu za zapošljavanjem novih ljudi, što je jedan od budućih izazova pred nama.
Pored strasti prema plesnoj umjetnosti, veliku ljubav gajite i prema svojem pedagoškom zanimanju profesorice engleskog jezika i književnosti. Možete li usporediti i objasniti međusobni utjecaj tih dviju strasti?
– Profesorica sam sa više od 30 godina iskustva u radu, osnivačica i voditeljica udruge u kulturi Plesni teatar SJENE i direktorica međunarodnog Šibenik Dance Festivala. Sva ova zanimanja na neki su način međusobno isprepletena.
Pedagoški rad bilo u učionici ili u plesnom studiju, donosi mi ogromno zadovoljstvo jer mi omogućuje rad s mladima i propitivanje njihovog senzibiliteta. Isto tako, praćenje napredovanja mladih plesača u dvorani vodi do uočavanja i nerijetko do usmjeravanja talenata prema umjetničkim karijerama. Kad se neki od mojih učenika ili plesača u njoj i ostvare, ponosna sam i ispunjena.
Posao umjetničke direktorice festivala, iako me okupira i oduzima najveći dio mog vremena, moram priznati da mi je u zadnje vrijeme najveći izazov i užitak.
Dugogodišnje bavljenje i strastvena okupiranost plesom, uz interes za druge srodne grane umjetnosti, prirodno me vodilo putem karijere producenta kulturnih događanja, među kojima je Šibenik Dance Festival zasigurno najpoznatije.
Kako izgleda vaš jedan radni dan?
– Moj radni dan kao srednjoškolske profesorice uvijek je ujutro, što mi ostavlja prostor da se posvetim učenicima i kvalitetno odradim svoj posao te da se u nastavku dana posvetim drugom, umjetničkom poslu.
Svoje početke bavljenja višestrukim aktivnostima pamtim kao posebno naporne, jer je veliki dio mojih dnevnih obveza bio vezan ili za obitelj ili za vođenje plesnih treninga u studiju, kreiranje i rad u kazalištu. Danas imam neprocjenjivu pomoć mojih bivših učenica, koje su preuzele rad sa plesačima.
Festivalski posao zapravo je cjelogodišnji rad u kojem, osim poslova praćenja i pregledavanja najboljih od godišnjih projekata i selekcije programa uz nebrojene sate online komunikacije, radim na povezivanju Šibenskog festivala s drugim kulturnim centrima Europe i jačanju suradnje. Sve to odnosi mnogo vremena u danu, ali me istovremeno veseli i ispunjava.
Što donosi 13. izdanje ŠDF-a?
– Ono što je zajedničko svim dosadašnjim izdanjima jest naša predanost ideji da umjetnost i kultura bude lako dostupna što većem broju ljudi. Kroz dobro promišljenu selekciju programa, komuniciramo s publikom šire od one “uobičajene”, naviknute na kazališne prostore, a dočekujemo ju na više lokacija tijekom festivalskog tjedna na plaćenim ili besplatnim događajima. Naše su pozornice Tvrđava sv. Mihovila i Barone, Muzej grada Šibenika, kultni klub Azimut i trgovi grada.
Ovogodišnje izdanje festivala ide pod sloganom “Povezani kroz umjetnost i kulturnu raznolikost”, a pokazat će da umjetnost ima moć povezivanja i spojiti umjetnike iz ukupno 15 zemalja. Svi koji se bavimo uređivanjem kulturnog programa, surađujemo i dovodimo međunarodno priznate umjetnike u Šibenik, sa zadatkom da zabavimo svoju publiku. Pri tom imamo društvenu odgovornost, a to je pokazati da je Šibenik, uz to što je ljetni epicentar odlične zabave i najboljeg glazbenog programa, grad visoke kulture s dugogodišnjom tradicijom umjetničkih festivala.