Plivanje u moru u siječnju nije novost. No, priznajte da kada god vidite nekoga da se kupa u moru kada je vani desetak stupnjeva i manje, prođu vas trnci kroz cijelo tijelo. Naša pjevačice Neda Parmać je upravo to napravila u rodnim Pločama i snimku podijelila sa svojim pratiteljima na društvenim mrežama. Temperatura mora bila je 12 Celzijevih stupnjeva. Osjećaj je kaže – fantastičan:

– Na mobitelu je pisalo 12 stupnjeva, ali je osjećaj bio kao da je mnogo manje. No, baš mi je drago da sam zaplivala, ovo mi je prvi put da se kupam u prvom mjesecu, a pola života živim na moru. Treći ulazak je bio najlakši. A izlazak iz mora… divota! Da živim tu sigurno bih ovo radila češće! – kazala je Neda, a nas je potaknula da malo istražimo zašto je kupanje u moru na tako niskoj temperaturi dobro za naš organizam.

Povećana tolerancija na stres

Uranjanje u hladnu vodu nije za svakoga. Reakcija tijela na nisku temperaturu vode je stres. Dakle, organizam nam je u stanju u kojem se inače nađe kada je u strašnoj ili napetoj situaciji. Tijelo oslobađa hormon stresa kortizol, a učestalost disanja i broj otkucaja srca se povećavaju. Obrambeni mehanizam tijela jest – borba odnosno bijeg, što objašnjava zašto je prirodna reakcija na ulazak u hladnu vodu želja za što bržim izlaskom.

Reakcija na stres se povlači kako se prilagođavamo temperaturi. Postoje i znanstveni dokazi koji upućuju na to da opetovano uranjanje tijela u hladnu vodu postupno smanjuje jačinu početne reakcije na stres. A smanjenje reakcije na stres u hladnoj vodi odnosi se i na druge stresne situacije u životu.

Jača samopouzdanje

Proces u kojem se prisiljavate da ostanete u hladnoj vodi mogao bi povećati vašu mentalnu snagu. Izlazak iz svoje zone komfora gradi samopouzdanje i hrabrost te vam daje osjećaj postignuća. Ako se osjećate ugodno kada vam je neugodno, povećavate svoju otpornost u drugim područjima života.

Foto: Unsplash

Plivanje kao vježba svjesnosti

Kada uronimo u hladnu vodu, preopterećujemo svoj živčani sustav. Živčani završeci prenose poruku mozgu o tome koliko je svakom dijelu vašeg bića hladno. Vaš se mozak zbog toga usredotočuje samo i isključivo na hladnoću i nema prostora ni kapaciteta za razmišljanje o bilo čemu drugome (obvezama, problemima i sl.). Ova usredotočenost na sadašnji trenutak ima mnogo toga zajedničkog s vježbama disanja i svjesnosti te nudi dobrodošao odmor od neprestanog pogona naših svakodnevnih misli.

Pozitivno utječe na upalne procese

Ledene kupke koriste vrhunski sportaši diljem svijeta kako bi se što brže oporavili nakon natjecanja ili treninga. Znanost je tu jednostavna; da bi zaštitilo unutarnje organe od hladnoće, naše tijelo prema njima usmjerava krv – dakle, dalje od ekstremiteta. Nizak protok krvi u udovima smanjuje upalu i omogućuje mišićima mnogo brži oporavak.

Poboljšava imunitet

Za ovu tvrdnju nemamo čvrste znanstvene dokaze, ali mnogi zimski plivači manje se razboljevaju i kašljaju od svojih prijatelja neplivača. Postoji teorija koja bi to mogla i potvrditi. Naime, sumnja se da reakcija na stres uzrokovana uranjanjem u hladnu vodu izaziva povećanu proizvodnju bijelih krvnih stanica, što prirodno jača naš imunološki sustav. Kada se zbroje fizičke i psihičke dobrobiti plivanja, onda je sasvim moguće da postoji pozitivan učinak na imunološki sustav.

Blistava koža

Plivanje u morskoj vodi može imati blagotvoran učinak na vašu kožu. Slana voda preplavljena je magnezijem, kalcijem i kalijem, koji na našoj koži čine razliku. Morska voda je također blagi antiseptik i može potaknuti zacjeljivanje oštećene kože.

Eto, dobrobiti za zdravlje i organizam je mnogo. Samo je pitanje imamo li za to dovoljno hrabrosti! Neda se odvažila, zašto ne biste i – vi!