Jeste li znali da se Hrvatska četiri dana u prosincu prošle godine u potpunosti napajala iz obnovljivih izvora energije? Takav je scenarij još 2022. godine bio teško zamisliv. No, proteklu je godinu, kada govorimo o razvoju proizvodnje svih tehnologija, obilježila upravo izgradnja sunčanih elektrana. Da bude jasnije, u 2023. godini smo udvostručili solarne kapacitete odakle crpimo obnovljivu električnu energiju. Da se razumijemo i dalje smo po udjelu solara u opskrbi strujom među posljednjima u Europskoj uniji, ali eksponencijalni rast ipak nam daje razlog za optimizam.

Inače nismo portal od brojki, ali smo svakako medij koji koristi svaku prigodu za naglašavanje važnosti zaštite okoliša, a ugradnja solarnih panela, bilo da je riječ o privatnim korisnicima ili tvrtkama, jedan je od najvažnijih načina za očuvanja planete na kojoj živimo. Ogroman potencijal koji imamo kao sunčana zemlja odlučila je iskoristiti i tvrtka Energo-Tehna iz Zagreba koja se javila na natječaj Vlade RH i putem Fonda za zaštitu okoliša uhvatila se u koštac s izgradnjom vlastite fotonaponske elektrane. Projekt koji je na samom kraju, trajao je dvije godine, a sufinancirale su ga države Islanda, Lihtenštajna i Norveške putem Financijskog mehanizma EGP-a za razdoblje 2014. – 2021. godina u okviru Programa „Energija i klimatske promjene“. Tvrtka se bavi proizvodnjom i montažom bravarskih sklopova i metalnih konstrukcija i bez obzira na to što pripada kategoriji malih poduzeća ima značajne energetske potrebe pa kroz proizvodnju i ostale poslovne aktivnosti znatno utječe na okoliš.

Novinarska konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati projekta Energo-Tehne. Foto: Promo

– S ovim projektom smo postigli energetsku neovisnost, iako ne u potpunoj mjeri jer se oslanjamo na energiju Sunca, ali u značajnoj mjeri sasvim sigurno jer za vrijeme sunčanih dana na „ovoj“ lokaciji sva potrebna struja za rad strojeva, razne opreme, rasvjete i slično dolazit će od fotopanela koji su instalirani na krovu – rekao je Branimir Bošnjak, voditelj projekta. Osim što tvrtka postaje konkurentnija na domaćem i inozemnom tržištu, benefiti fotonaponske elektrane su globalni.

– Značajan benefit ovog projekta je svakako i smanjenje ispuštanja CO2 (stakleničkog plina) u atmosferu jer proizvodnja električne energije na ovaj način koristi samo energiju sunca za razliku od konvencionalne proizvodnje struje putem termoelektrana. Dakle, smanjenje emisije negativnih stakleničkih plinova koje se mjere u tonama je očito – kazao je Bošnjak.

Foto: Promo

Energo-Tehna je jedna od tvrtki u Hrvatskoj koja na ovaj način prati visoki i ambiciozni cilj Europske unije da se do 2030. smanje emisije stakleničkih plinova za 55 posto. Ako se nastavi eksponencijalni rast ugradnje solarnih kapaciteta iz godine u godinu i trend dobrih brojki koje Elektro-Tehna već sada postiže, čini se da smo dobrom putu.

– Fotonaponskom elektranom snage 753,75 kWp smanjuje se potrošnja električne energija isporučene iz distribucijske mreže za ovdje proizvodne procese u ukupnoj potrošnji energije od cca. 85%, što je sjajan podatak. Neposredni učinci provedbe projekta će se ogledati u proizvodnji električne energije, a što će rezultirati smanjenjem emisija  CO2 od 197,16 tona na godinu. I ono što je važno – realne brojke koje dobivamo otkada je elektrana puštena u pogon, prate predviđanja koja smo imali na početku projekta – rekao je Zoran Zetić, vanjski suradnik na projektu.

Za kraj recimo i podatak da je još 1987. godine u Hrvatskoj otvorena šesta po redu tvornica fotonaponskih modula u svijetu. Razlog više da uz tradiciju imamo i sunčanu budućnost.